Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /mnt/data/accounts/n/netsabatka/data/www/sabatka/www/includes/menu.inc).

Geolokace v GA

28. Srpen 2011
  •  
  •  

Před časem jsem se zabýval tím, jak získává Google Analytics data o geografické pozici. Na stránkách podpory pro Google Analytics je uvedeno, že pro geolokaci využívají GA IP adresu návštěvníka, kterou díky poskytovatelům třetí strany získávají geografickou polohu návštěvníka.

Přesnost

Přesnost zobrazovaných IP adres je tedy závislá na třetí straně. Bohužel se mi nepodařilo zjistit konkrétního poskytovatele dat. Měl jsem ale možnost pracovat s několika API poskytujících službu lokalizace (např. InfoChimps, HostIP) na úrovni měst. Statické IP byly API schopny lokalizovat velice přesně. V případě dynamických je to ale trošku složitější. Vzhledem k tomu, že Vaši dynamickou IP adresu může poskytovatel jednou za čas změnit a původní přiřadit jinému uživateli, mohou být databáze IP neaktuální. Setkal jsem se dokonce s případem, kdy brněnská dynamická veřejná IP adresa byla službou IpLigence lokalizována v Děčíně a zmiňovanou HostIP v Praze. Osobně doporučuji brát lokalizaci na úrovni měst pouze jako orientační.

Úplnost

Je opět limitována kompletností poskytovaných třetí stranou. Pokud nelze IP lokalizovat, měly by Google Analytics zobrazovat místo země (resp. kraje či města) pouze "(not set)". Na většině webů, ke kterým mám přístup, se pohybuje počet neurčených IP adres do 0,5%.

Suma sumárum

Osobně považuji přesnou lokalizaci na úrovni států, na úrovni krajů či měst spíše jako orientační. Vzhledem k tomu, že W3C vydalo standard pro geolokaci, který podporuje značná část aktuálních prohlížečů, můžeme se těšit na to, že budeme moct analyzovat lokalizaci uživatelů třeba na úrovni městských částí (což by ocenili především poskytovatelé lokálních služeb). To je ale hudba budoucnosti.

Přidat komentář