Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /mnt/data/accounts/n/netsabatka/data/www/sabatka/www/includes/menu.inc).

Měření offline kampaní

03. Říjen 2011
  •  
  •  

Analytické nástroje si většinou umí pěkně poradit s různými zdroji, ze kterých v rámci webu mohl zákazník přijít. Co ovšem, pokud si zákazník objedná offline kampaň (např. v televizi, časopise či na billboardech). Jak měřit dopad návštěvnosti takovéto kampaně? Pokud budou přicházet na titulku nebo rovnou na obsah, budou se jevit jako přímá náveštěvnost. Jak z toho ven?

Princip

Řešení je vcelku jednoduché. Logika je takováto:

  1. Vytvořit vstupní stránku pro uživatele z offline kampaní
  2. Vymyslet URL, na kterou budou směřovat návštěvníci z kampaně - si pak uživatel musí zapamatovat a přepsat celou do prohlížeče. Z toho vyplývá, že URL, na kterou vede offline kampaň, musí být krátká a zapamatovatelná - jinak uživatel nepřepíše celou URL a výsledky budou zkreslované. Ideální je pokud kampaň směřuje na vlastní (sub)doménu, nebo alespoň URL, která zákazníka motivuje na ni přejít.
  3. Přesměrovat návštěvníka s URL kampaně na vstupní stránku s potřebnými parametry - díky nim pak analytický nástroj zaznamená návštěvu jako z jiného zdroje.

Provedení pro Google Analytics

Pro ilustraci postupu a nastavení vytvoříme "virtuální" kampaň z časopisu ABC směřující na URL www.sabatka.net/abc.

Tvorba vstupní stránky neleží na bedrech analytika, nebudeme se tím zde zabývat. V našem případě bude kampaň směřovat na titulní stranu webu, tj. http://www.sabatka.net/

Dále je třeba sestavit URL tak, aby ji uměl analytický nástroj zaznamenat jako vstup z kampaně. Google analytics mají pro zjednodušení tvorby odkazů nástroj URL Builder. V něm je třeba nastavit médium (např. časopis), zdroj (např. ABC) a případně pojmenování kampaně. Výsledná URL tak může vypadat například takto: http://www.sabatka.net/?utm_source=abc&utm_medium=casopis&utm_campaign=kampan-v-abc.

Posledním krokem je nastavení přesměrování. Nejjednodušším způsobem (pokud máme na hostingu Apache + ModRewrite) je použití RewriteMatch. Může vypadat například takto:

RewriteEngine on
RedirectMatch 301 ^/abc$ http://www.sabatka.net/cs/vstupni-stranka-pro-navstevniky-z-abc?utm_source=abc\&utm_medium=casopis\&utm_campaign=kampan-v-abc

Počet uživatelů z kampaně

Počty uživatelů z kampaně budou vždy vyšší, než ukazuje Váš nástroj. Důvodů je několik:

  • Uživatelé nepřepíšou celou URL a skončí na titulní straně webu. Návštěvy se tak započítají jako přímé.
  • Uživatel zadá URL místo do adresního řádku prohlížeče do Google (či Seznamu apod.). URL kampaně nemůže být indexovaná (obsahuje pouze přesměrování), ale vyhledávač nabídne místo ní nějakou existujících stránek webu. Návštěvy se tak tváří jako by přišly z vyhledávačů.
  • Technologické omezení měřicího nástroje - neplatí pouze pro offline kamapně ale obecně.

Suma sumárum

Nastavení měření je vcelku jednoduché, vyžaduje ale základní znalosti měřicího nástroje a přesměrování. Při vyhodnocování je pak třeba brát v úvahu chybu, která je metodou měření.

Přidat komentář