Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /mnt/data/accounts/n/netsabatka/data/www/sabatka/www/includes/menu.inc).

Vyloučení návštěv z Google Analytics

20. Říjen 2011
  •  
  •  

Zaměstnanci, vývojáři i vedoucí firem sem tam své stránky navštěvují. Pokud jsou navíc patrioté a web mají nastaven jako výchozí stránku při spuštění prohlížeče (což nemůže analytik ocenit, že), mohou vytvořir i desítky návštěv denně. Tyto návštěvy se většinou vyznačují podivným chováním - vysokou mírou opuštění, vývojář testující nový modul vytvoří 5 objednávek po sobě, manažer kontrolující web projde 50 stránek při každé návštěvě. To se pak projeví ve statistikách Google Analytics. Špatné. Jak moc? To záleží na tom, jak moc je Váš web navštěvován, kolik vlastních lidí ho takto navštěvuje a jak často.

Na analytikovi je potom aby rozhodl, jestli má smysl tento problém řešit - aby zhodnotil, jestli jak moc návštvy ovlivní statistiky, jak nejlépe vlastní návštěvy vyloučit a jestli se to vyplatí. Jak moc ovlivní vlastní návštěvy statistiky Vám neporadím. Chci zde ale představit několik postupů, jak lze interní návštěvy vyloučit.

Vyloučení na základě IP

Je nejjednodušší formou vyloučení. Prostě nastavíte ve Vašem profilu GA filtr pro vyloučení. To je skvělé, zejména pokud máte ve firmě statickou IP adresu. Pokud ne, nebo se připojujete z velkého množství míst, není toto nejvhodnější. Takto ale často můžete odfiltrovat největší množství návštěv na Vašem webu. Často se pak s ostatními návštěvmi smířit - statistická chyba.

Vyloučení pomocí pluginu prohlížeče

Pro různé prohlížeče existuje několik různých rozšíření. Osobně mám zkušenost s těmito:

Analytics blocker

Pěkné rozšíření pro Chrome. Umožňuje vybrat si, na kterých webech chcete být monitorováni a na kterých ne. Ideální možnosti pro analytiky či vývojáře pracující s měřením Google Analytics. Rozšíření pro chrome Analytics blocker lze stáhnout v Google App store.

GA opt out

Tento plugin ruší odesílání veškerých požadavků. Výhodou je, že plugin je přímo od Googlu a je kompatibilní nejen s Chrome, ale i Operou, Firefoxem, Safari a překvapivě i s IE. Vhodné do firem, zejména pokud uživatelé používají pouze jeden prohlížeč či firma provozuje více webů. Pokud budete chtít, můžete plugin GA opt out stáhnout na webu Google.

Vyloučení pomocí pole "User defined"

Dokumentace Google nabízí vyloučení pomocí pole User defined. Toto pole můžete nastavit pomocí volání metody _setVar na Vašem webu. Pomocí této proměnné můžete nastavit např. uživatelskou roli, email nebo jiný atribut, na základě kterého chcete návštěvy vylučovat. V nastavení profilu lze pak vyloučit návštěvy se zvolenou hodnotou proměnné.

Tato metoda je vhodná pokud k webu přistupuje velké množství lidí z velkého množství míst a z různých prohlížečů. Způsob má ale z mého pohledu nevýhodu - je jím samotná metoda _setVar. Byla již označena za zastaralou a nahrazena variabilnější metodou _setCustomVar. Těžko říct, jak dlouho bude tato metoda ještě dostupná. Doufám, že časem bude možné vylučovat návštěvy také pomocí custom vars, bohužel taková možnost v této chvíli není.

Zakázání nahrávání skriptu

Při hledávní materiálů k této problematice jsem narazil ještě na jeden způsob vyloučení návštěv, nazval bych ho "brutus krutus". Spočívá přesměrování domény google-analytics.com na IP 127.0.0.1 (localhost) pomocí souboru hosts. Tím znemožníte nahrávání skriptu ga.js, který má na starosti sledování Vaší návštěvy. Otázkou samozřejmě je, jestli si takto nemůžete rozbít nějakou jinou funkčnost Google Analytics.

Přidat komentář