Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /mnt/data/accounts/n/netsabatka/data/www/sabatka/www/includes/menu.inc).

Rychlost načítání stránek v Google Analytics

23. Listopad 2011
  •  
  •  

Když Google experimentoval s počtem zobrazených stránek při vylhedávání zjistil, že pokud zobrazí 30 výsledků hledání (doba nahrání stránky 0,9 s) místo 10 (nahrává se 0,4 s), ovlivní to počet vyhledávání a zisky AdWords klesly o 20 %. Podobných experimentů lze na webu dohledat více. Z toho lze vytušit, že doba nahrávání stránek má značný vliv na návštěvnost a tím i vaši peněženku. Google Analytics proto od července nabízí možnost měření času nahrávání Vašich stránek. Podíváme se na to trošku více:

Metodika měření

Dle podpory Google Analytics je měření prováděno pouze prohlížeči, které podporují rozhranní NavigationTiming HTML 5, ve zvláštních případech (Internet Explorer) pokud mají nainstalovaný Google Internet Explorer Sitebar. Ani po delším hledání v supportu a v dokumentaci jsem nenašel, co přesně znamená zobrazované číslo - jaká událost měření spouští a jaká zastavuje. Používám proto uvedený report pouze pro vytipování nejpomalejších stránek.

Z dosavadních zkušeností mohu říct, že počet měřených vzorků je poměrně malá, často tak naskakují pro stránky hausnumera typu 90 sekund a více, většina stránek má page load time 0 sekund (což je samozřejmě z hlediska uživatele skvělé). Předpokládám ale, že tohle se s přidbývajícím procentem prohlířečů podporujících PreformanceTiming spraví.

Úprava měřicího kódu - API se mění

Asi před půl rokem přidal Google pro měření doby nahrávání stránky metodu _trackPageLoadTime(). Tato metoda se měla volat po trackování pageview. Nyní (16. listopadu 2011) označil Google tento způsob za zastaralý. Trackování doby nahrání stránky již probíhá automaticky.

Měření probíhá při výchozím nastavení na vzorku 1 % návštěvníků. Google omezil denní počet requestů pro čas nahrávání stránky na 10 tisíc. Většina webů v české kotlině (s návštěvností do 10 tisíc návštěv denně) se proto nemusí bát a může směle nastavit vyšší procento měřeného vzorku - pomocí metody _setSiteSpeedSampleRate(sampleRate). Tuto metodu je třeba volat před _trackPageview.

Co analyzovat

Nejzajímavější informace, které můžete získat pomocí tohoto reportu jsou:

  • Srovnání míry opuštění pro pomalé a rychlé stránky.
  • Zjištění, jestli z některých oblastí / zemí chodí významné procento lidí s pomalým připojením. V případě že ano, lze tento problém řešit s Vaším IT oddělením.

Závěrem bych dodal, že zejména u těchto reportů nemá smysl srovnávat statisticky nevýznamné vzorky. Pokud máte v jako dobu nahrání 37 sekund, je třeba nejprve ověřit, kolik vzorků bylo změřeno. Zpravidla to budou jeden či dva. Není třeba paniky...

Na závěr si ještě dovolím motivační video Google Chrome:

Přidat komentář