Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /mnt/data/accounts/n/netsabatka/data/www/sabatka/www/includes/menu.inc).

O Tag Managementu

30. Červen 2014
  •  
  •  

Tag management je v oboru webové analytiky jasným trendem. Google zveřejňuje statistiky, které ukazují závratný růst počtu webů tag management využívajících.
Podíváme se na to, co to tag management je a proč ho chcete používat.

Co je vlastně tag management

Jedná se o nástroj, který umožňuje spouštění měřicích značek na webu. Nejčastěji o něm slyšet kvůli Google Analytics, lze ale přes něj vkládat i (téměř) libovolné měřicí kódy – AdWords, Sklik, Heureka, Facebook, prostě téměř vše, co Vás napadne.
Měřicí kódy je pak možno upravovat v nastavení Tag Manageru, není třeba měnit zdrojové kódy stránek.

Tag management ale neznamená úplnou nezávislost na IT oddělení. Některé měřicí kódy vkládat pomocí tag manageru vkládat nelze (nejčastěji pro A/B testování a generování heatmap, ty vyžadují co nejrychlejší načítání), občas je třeba upravit data tag manageru předávaná.

Jak to vypadá v praxi

Dejme tomu, že potřebujete upravit Váš měřicí kód Universal Analytics tak, aby podporoval funkce pro měření v reklamní síti DoubleClick. Přejdete do administrace tag manageru, kde vyberete kontejner, který máte na webu a v něm značku pro měření Google Analytics. Objeví se takovéto okno:

Změna značky v Google Tag Manageru

Zde změníte nastavení (zatrhnete checkbox "Enable Display Advertising Features"), značku uložíte a publikujete.

Celá taková úprava si vyžádá asi 8 kliknutí, což se s testováním vejde do 5 minut.

Co to má za výhody

  • Šetří čas a peníze – standardní workflow bez tag manageru vypadá takto – analytik potřebuje upravit kód, sepíše požadavky, předá je klientovi, ten je přepošle programátorům, ti se po čase k úpravě dostanou, analytik to zkontroluje a reportuje případné chyby, následuje další kontrola...
    Tag management umožňuje analytikovi upravit měřicí kód sám – tak jak potřebuje, ve chvíli, kdy potřebuje. Programátory už k tomu nepotřebujeme. Šetří to čas analytika i programátorů, klientovi peníze.
  • Rychlost načítání stránky – tag manager načítá všechny značky asynchronně. Rychlost načítání stránky se tedy přidáváním dalších měřicích kódů nezvyšuje.

Proč Tag Management nepoužívat

Argumentů je asi méně, některé se ale najdou:

  • Peníze – nasazení a konfigurace něco stojí. Pokročilá implementace, kdy je tag manageru předáváno i množství dat, které může zpracovávat, navíc něco stojí. Pokud na webu měření nebo marketing vůbec neřešíte, pak se Vám nevyplatí ani Tag Manager.
  • Bezpečí – je měřicí nástroj poskytovaný třetí stranou. Je tedy jisté riziko chyby nebo nějakého útoku.
    Dalším aspektem jsou schopnosti samotných analytiků - některé značky tag managerů jsou předdefinované a jde je "naklikat". S tím si ale nevystačíte vždy a často je tak třeba dobrá znalost javascriptu.

Kde tag manager vzít?

Poskytovatelů je mnoho, vybírám:

Štítky

tag management

Přidat komentář